porady medyczne – ginekologiaRSS wpisów RSS komentarzy

Erytroplakia – leczenie

Erytroplakia szyjki macicy to wszelkiego rodzaju zmiany, o żywoczerwonym zabarwieniu, mieszczące się w obrębie tego narządu, będące efektem różnych wcześniejszych dolegliwości oraz chorób, nawet nowotworu. Niezwykle ważne jest szybkie zdiagnozowanie charakteru tej zmiany oraz podjęcie odpowiedniego leczenia. Dlatego też tak istotne są kontrolne wizyty u ginekologa – tym bardziej, że erytroplakia szyjki macicy w większości przypadków w ogóle nie daje o sobie znać.

Erytroplakia szyjki macicy jest pojęciem szerokim, mieszczącym w sobie wszelkiego rodzaju czerwone zmiany, zlokalizowane w obrębie szyjki macicy, które są widoczne gołym okiem, jednak w celu ich zdiagnozowania, niezbędnym jest wykonanie odpowiednich badań.

Podstawowym badaniem, jakie powinno być wykonane jest kolposkopia, czyli wziernikowanie szyjki macicy, w celu postawienia diagnozy, ustalenia przyczyny pojawienia się chorobowych zmian oraz wdrożenia danej metody leczenia. W przypadku zaistnienia obawy o nowotworze, dodatkowo ginekolog wykonuje cytologię oraz pobiera materiał do badania histopatologicznego.

W przypadku nadżerki prawdziwej stosuje się globulki dopochwowe, estrogeny lub nawet leczenie chirurgiczne – w zależności od jej wielkości i przyczyny powstania. Ektopia przeważnie nie wymaga żadnego leczenia. Zmiany przedrakowe leczone są farmakologicznie – w zależności od jego stadium: w przypadku raka przedinwazyjnego stosuje się chirurgię laserową, kriochirurgię lub chirurgiczną konizację, a w przypadku raka będącego w stadium zaawansowanym – usuwa się macicę (histrektomia) oraz stosuje się radioterapię. Gdy nastąpią przerzuty, niezbędna jest chemioterapia.

Brak komentarzy

Komentowanie zabronione.